Zámky a hrady

ZÁMKY

Zámek Potštejn - Barokní zámek byl postaven v roce 1749 hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré.  V zámku můžete shlédnout nádherné historické interiéry. Pohádkovým POHÁDKOVEM a staršidelným BUBÁKOVEM  budou nadšeny nejen děti..

Zámek Doudleby nad Orlicí - 5km - Je pozdně renesanční zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou, barokně upraven. Roku 1809 byl u zámku zřízen park v anglickém stylu. Byl zde natáčen film Juraje Jakubiska BATHORY.

Zámek Častolovice - 12km - Jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků České republiky získala v restituci Franziska Diana Sternbergová. Kromě expozice se velké pozornosti  těší také galerie, kašna, voliéry a zámecký zvěřinec. U zámku je rozsáhlý zámecký park s jezírkem, růžová a vodní zahrada, obora s bílými daňky a další lesní zvěří.

Zámek Rychnov nad Kněžnou - 10km - Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojce je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Autorem této ojedinělé architektonické kompozice je slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel.

Zámek Ratibořice - 50km - Je známý především z díla spisovatelky Boženy Němcové - Babička. Nedaleko zámku se nachází areál Babiččina údolí se Starým bělidlem a Rudrovým mlýnem.

Zámek Opočno - 32km - Zámek je proslulý svou unikátní sbírkou zbraní, která je jedna z nejrozsáhlejších u nás. Anglický zámecký park je součástí zámku a navazuje na něj obora s daňky, muflony a jeleny.

Zámek Litomyšl - 30km - Bohatými sgrafity zdobený renesanční objekt byl postaven za Vratislava z Pernštejna v letech 1568 - 1581 italskými mistry. Ve 13 sálech nabízí sbírky empírového nábytku i míšeňského, vídeňského a berlínského porcelánu. Zámecký areál byl v roce 1999 zapsán na Seznam UNESCO.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - 9km - Nový zámek v Kostelci nad Orlicí pochází sice až z první poloviny 19. století, přesto však náleží k významným stavbám empíru v České republice. S okolním rozlehlým parkem tvoří zřejmě turisticky nejatraktivnější místo v Kostelci nad Orlicí.

Zámek Náchod - 44km - Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří. Projít si tu můžete např. okruh, který je přístupný bez doprovodu průvodce a nabízí prohlídku obranné věže s hladomornou, prostor středověkých sklepů se studnou a klidné posezení na vyhlídkové terase nad městem.

Zámek Nové Město nad Metují - 35km - Původně gotický hrad byl v 16.st. přestavěn v renesanční zámek.  Obnovené terasy a venkovni prostory byly přeměněný ve francouzskou zahradu.

HRADY

Zřícenina hradu Velešov  - 1,5km - Počátky výstavby hradu se datují od roku 1339 a zásluhu na tom mají Drslavicové, kteří ovšem stavbu nikdy nedokončili. Dochovány jsou pouze části obvodového zdiva vnitřního hradu a předhradí.

Hrad Potštejn - 1km - Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci jižním směrem od obce Potštejn.  Hrad Potštejn býval nejpevnější a nejmohutnějším hradem v celé podorlické oblasti.

Hrad Litice nad Orlicí  - 9km -  Původní gotický hrad stojící v malebné krajině byl přestavěn Jiřím z Poděbrad v letech 1450-1468 na jeden z nejmocnějších hradů té doby. Krásná procházka údolím řeky Divoké Orlice.

Hrad Lanšperk - 19km - Hrad byl dobyt za husitských válek a poté rychle měnil majitele. Opuštěn začátkem 17. století.

Kunětická hora - 45km - Nejstarší stavba hradního typu vznikla zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout expozice hradního muzea, Rytířský sál, sklepení s archeologickou expozicí, hradní kapli a vystoupat na věž, z jejíchž okének je dobrý výhled všemi směry. Na hradě se pořádá řada kulturních akcí.

Žampach  - 12km - Původní hrad byl postaven v 2. polovině 13. století. V průběhu třicetileté války byl několikrát vydrancován a následně zpustl. Na místě jsou dnes po stranách stopy hospodářských budov, valeně klenutý sklep paláce, zbytky vstupní brány a hradeb. Součástí obranného systému hradu byl i zaniklý hrádek Chudoba.